Alf Wallander oljemålning
Klubbat för:
70 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
WALLANDER, Alf (1862-1914): Äppelblom, Signerad och daterad A.Wallander 07 samt A. Wallander 08, olja på duk, 152 x 350 cm.
Alf Wallander föddes i Stockholm 1862 och började redan som femtonåring vid Slöjdskolan (Tekniska skolan) för att året därpå inträda vid Konstakademien. Efter sex års studier bestämde han sig för att ge sig ut i Europa, till Paris, där han undervisades vid Académie Julian av Aimé Morot och Benjamin Constant under ett par år.
Dubblerad, veck, rispor
224997
2014-01-18