Alf Wallander oljemålning

Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning
Alf Wallander oljemålning

Klubbat för:

70 000 SEK

80 000 SEK

WALLANDER, Alf (1862-1914): Äppelblom, Signerad och daterad A.Wallander 07 samt A. Wallander 08, olja på duk, 152 x 350 cm.

Alf Wallander föddes i Stockholm 1862 och började redan som femtonåring vid Slöjdskolan (Tekniska skolan) för att året därpå inträda vid Konstakademien. Efter sex års studier bestämde han sig för att ge sig ut i Europa, till Paris, där han undervisades vid Académie Julian av Aimé Morot och Benjamin Constant under ett par år.

Dubblerad, veck, rispor

224997

2014-01-18