David Blomberg notskåp Nordiska Kompaniet 1909

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

NOTSKÅP, David Blomberg, Nordiska Kompaniet 1909, alm med skuren dekor, skåpets inredning med tre hyllor i lönn, brickmärkt AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM C4259 R5355, höjd 143 cm
PROVENIENS: Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909.
UTSTÄLLD: Stockholmsutställningen 1909
LITTERATUR: Utställning 1909. Stockholm, Allmänna svenska utställningen för konsthandtverk och konstindustri i Stockholm 1909 /c red. : Carl L. Bendix och E.G. Folcker., Stoc

Slitage

224998

2014-01-18