Med Hazelius dedikation
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 800 SEK |
DEDIKATIONSEXEMPLAR. Minnen från Nordiska Museet. Afbildningar af föremål i museet jämte åtföljande text. Utg. A. Hazelius. I (II utk.) Stockholm (P. B. Eklunds förlag) 1885.
Tvär 4:o. 36 delvis inklistrade färglitografiska planscher (alla, enstaka fläckar).
Nött mörkbrunt samtida hfrbd, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, skada i nedre kant, marmorerade snitt. Några blad lätt missfärgade av planscherna, titelbladet delvis bruntonat i marg. Dedicerad (från Hazelius) till G. Retzius på titelbladet.
Proveniens: Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.
Gustaf Retzius (1842-1919) var anatom, etnolog och antropolog. Medlem av Kungliga Vetenskapsakademien mellan åren 1901-1919. GR nominerades till Nobelpriset 23 gånger.