Louis Robert Léopold oljemålning
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LÉOPOLD, Louis Robert (Schweiz/Frankrike 1794-1835) tillskriven: Vilostund i bergssluttning, olja på duk, 46x38 cm
PROVENIENS
Svenska Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919
Gustaf Retzius(1842-1919) var anatom, etnolog och antropolog. Medlem av Svenska Akademien mellan åren 1901-1919. GR nominerades till Nobelpriset 23 gånger. Gift med Anna Retzius-Hierta. Dotter till Lars Johan Hierta, Aftonbladets grundare.
Smärre dukskada
225043
2014-01-18