Hästutsmyckning Osmansk

Hästutsmyckning Osmansk
Hästutsmyckning Osmansk

Klubbat för:

1 900 SEK

3 000 SEK

HÄSTUTSMYCKNING, Osmanska riket, omkring 1900, mässing och vitmetall, delvis gjuten, delvis i filigran, genombruten dekor med karneolsten, korall samt glas
A SET OF OTTOMAN HORSE GARNISHMENT, around 1900, brass and white metal, some decor is missing, minor damages and repairs

Dekorelement saknas, smärre skador och lagningar

225452

2014-01-22