Träsnitt signerat Kunisada

Träsnitt signerat Kunisada
Träsnitt signerat Kunisada

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KUNISADA, Utagawa (1786-1865): Skådespelaren Matsumoto Kôshiro V i dramat "Tokiwa ima koi iki yatsuna", som Takechi Mitsuhide på en fjäderboillsracket, titeln "Tygöverklistrade fjäderbollsracketar enligt senaste mode", signerad oju Gototei Kunisada ga, utgivare Azumaya Daisuke ca 1815, färgträsnitt, ca 34,5x23,5 cm
Avbildad: Rose Hempel "Japanska träsnitt"

Slitage

225527

2014-01-21