Ampel empire
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AMPEL, stockholmsarbete empire, för tre ljus, i den egyptiserande stilen, i form av romersk oljelampa, flussglas, delvis matterad och polerad brännförgylld brons, ljushållare av egyptiserande sfinxhuvuden, livet med lejonmaskaroner, botten med bladdekor och pinjekotte, mässingskedjor, takfäste med målad bladslinga, behängd med ovaler och droppar, lösa manschetter, höjd 85 cm
Jämför ampel med identiska sfinxhuvuden i entrévåningen, på Rosendals slott, Djurgården, Stockholm
Manschetter samtida men ej ursprungliga, skålen med skador och lagningar
225624
2014-01-22