Ampel empire

Ampel empire
Ampel empire

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

AMPEL, stockholmsarbete empire, för tre ljus, i den egyptiserande stilen, i form av romersk oljelampa, flussglas, delvis matterad och polerad brännförgylld brons, ljushållare av egyptiserande sfinxhuvuden, livet med lejonmaskaroner, botten med bladdekor och pinjekotte, mässingskedjor, takfäste med målad bladslinga, behängd med ovaler och droppar, lösa manschetter, höjd 85 cm

Jämför ampel med identiska sfinxhuvuden i entrévåningen, på Rosendals slott, Djurgården, Stockholm

Manschetter samtida men ej ursprungliga, skålen med skador och lagningar

225624

2014-01-22