Skål med lock Svenskt Tenn
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, med lock, Estrid Ericsson för Svenskt Tenn 1924, lockknopp i form av fisk, stämplad med änglamärket Svenst Tenn B8 (1928), höjd 18, diameter 25 cm
LITTERATUR: Jämför Modernt Svenskt Tenn, Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Stockholm 2004, bild s 24
Bruksslitage
226323
2014-01-27