Skål med lock Svenskt Tenn

Skål med lock Svenskt Tenn
Skål med lock Svenskt Tenn
Skål med lock Svenskt Tenn
Skål med lock Svenskt Tenn
Skål med lock Svenskt Tenn
Skål med lock Svenskt Tenn

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅL, med lock, Estrid Ericsson för Svenskt Tenn 1924, lockknopp i form av fisk, stämplad med änglamärket Svenst Tenn B8 (1928), höjd 18, diameter 25 cm
LITTERATUR: Jämför Modernt Svenskt Tenn, Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Stockholm 2004, bild s 24

Bruksslitage

226323

2014-01-27