Docka Käthe Kruse
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POJKDOCKA, Käthe Kruse, Tyskland, 1950-tal, kropp i formpressat stoppat tyg, märkt under fötter "Käthe Kruse" resp "432519 Med in Germany US-zone", målade anletsdrag, blå ögon, blond peruk, femdelad kropp med breda höfter, klädd tyrolerdräkt samt bruna skor i läder och hatt, längd ca 36 cm
I originalask samt med häfte
Gåvoinskription under fot "Av Pappa 15/9 1955", smärre slitage
226585
2014-01-29