Docka Käthe Kruse

Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse
Docka Käthe Kruse

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

POJKDOCKA, Käthe Kruse, Tyskland, 1950-tal, kropp i formpressat stoppat tyg, märkt under fötter "Käthe Kruse" resp "432519 Med in Germany US-zone", målade anletsdrag, blå ögon, blond peruk, femdelad kropp med breda höfter, klädd tyrolerdräkt samt bruna skor i läder och hatt, längd ca 36 cm
I originalask samt med häfte

Gåvoinskription under fot "Av Pappa 15/9 1955", smärre slitage

226585

2014-01-29