Porträttfotografier av filmstjärnor

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

1 800 SEK

FILMSTJÄRNOR - FOTOGRAFIER (106), 96 stora och 10 små svartvita fotografier (reklamkopior) av svenska och amerikanska filmstjärnor 20- till 50-tal, porträtten på Birgit Tengroth, Margit Manstad, Tutta Rolf och Annalisa Ericson med autografer.
Bl.a. Edwin Adolphson, Douglas Fairbanks, Buster Keaton, Mae West, Maurice Chevalier, Zarah Leander, Marlene Dietrich, Gary Cooper, Lilian Harvey, Åke Söderblom, Greta Garbo, Emil Jannings, Fridolf Rudin, Clark Gable, Sickan Carlsson.
Flertalet av de stora ca 24x30 cm, de små ca 15,5x11 cm.
Proveniens: Hans Åkerblom (inköpschef på Svensk Filmindustri).

Något nötta, någon reva.

226913

2014-02-01