Afrikansk mask
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000 SEK
MASK, Bakuba, Kasai/Mweka, Kongo, "Mwash a Mboy", Kongo, skuret trä, läder, kaurisnäckor, pärlor, djurtänder, textil, djurpäls mm, höjd 35cm exkl skägg, Proveniens: inköpt av svensk samlare i Kinshasa 1971
Skador, slitage
227225
2014-03-15