Afrikanskt fat för rituellt bruk

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLFAT, Kuba, Kasaiprovinsen, Kongo, används i rituellt beredning av Tukula/Nkula, skuret trä (tukula) med patina, längd 29 cm,
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1970

Bruksslitage

227357

2014-03-15