Afrikanskt fat för rituellt bruk
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, Kuba, Kasaiprovinsen, Kongo, används i rituellt beredning av Tukula/Nkula, skuret trä (tukula) med patina, längd 29 cm,
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1970
Bruksslitage
227357
2014-03-15