Afrikansk huvudbonad
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUVUDBONAD, Lega, Bwami-sällskapet, "Mukuba wa bifungo", Maniema-provinsen, textil, käkben, kaurisnäckor och elefanthår, höjd utom elefanthår och hakrem 16 cm Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Bukavu 1970
Några kaurisnäckor saknas på hakremmen
228659
2014-03-15