Afrikansk huvudbonad

Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad
Afrikansk huvudbonad

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HUVUDBONAD, Lega, Bwami-sällskapet, "Mukuba wa bifungo", Maniema-provinsen, textil, käkben, kaurisnäckor och elefanthår, höjd utom elefanthår och hakrem 16 cm Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Bukavu 1970

Några kaurisnäckor saknas på hakremmen

228659

2014-03-15