Afrikanskt karvsnittsobjekt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
2 000 SEK
PRESTIGEOBJEKT, 2 st, Kuba, Kongo, Mweka-provinsen, skuret trä (tukula), längd 8,5 resp 27 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, inköpt i Mushenge 1968, det mindre objektet inköpt av Ghislain de Bast
228691
2014-03-15