Afrikanskt karvsnittsobjekt

Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt
Afrikanskt karvsnittsobjekt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 000 SEK

PRESTIGEOBJEKT, 2 st, Kuba, Kongo, Mweka-provinsen, skuret trä (tukula), längd 8,5 resp 27 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, inköpt i Mushenge 1968, det mindre objektet inköpt av Ghislain de Bast

228691

2014-03-15