James Flagg oljemålning

James Flagg oljemålning
James Flagg oljemålning
James Flagg oljemålning
James Flagg oljemålning

Klubbat för:

2 800 SEK

4 000 SEK

FLAGG, James (1877-1960) efter: Jess Willard vs Jack Dempsey, olja på duk, 63,5x52,5 cm
Historik: Matchen mellan Jess Willard och Jack Dempsey på USA:s nationaldag den 4 juli 1919 i Toledo, Ohio kallas även "Massakern i Toledo". Den tidigare cowboyen Jess Willard som hade innehaft världsmästartiteln sedan 1915 blev trots sin överlägna räckvidd, sönderslagen redan i 1:a ronden av Dempsey. Ringdomaren lät dock matchen fortsätta trots att Willard tog räkning ett flertal gånger i första ronden men efter den 3:e ronden bröts matchen.
Fighten anses som en av de värsta i den moderna boxningens historia. Willards skador var mycket omfattande: brutet käkben, brutet okben, flera sönderslagna revben, igensvullna ögon, utslagna tänder, spräckta läppar och bruten näsa.
http://www.youtube.com/watch?v=X3BTycNuY44

228884

2014-02-11