Vilstolar i par Hans Wegner för Carl Hansen

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

VILSTOLAR, 1 par, "CH-03", Hans Wegner för Carl Hansen & Son, björk, ställbart huvudstöd, sitsen med flagglina, höjd 90, bredd 67 cm

HISTORIK: Hans Wegner föddes i Danmark 1914 för 100 år sedan.
Dessa ovanliga "lounge chairs" modell CH-03 producerades under en ytterst kort period då populariteten för Hans Wegners CH-24 stol, kallad "Y-stolen" och "wishbone chair", tog över på de båda Carl Hansen & Sons-fabrikerna för att möta upp den stora efterfrågan av hans kanske mest kända stol "Y-stolen". Därav finns denna stol, CH-03 producerad i några få exemplar och är tämligen sällsynt.
Hans Wegners filosofi var att en stol ska se lika bra ut från alla sidor och att ingen sida kunde räknas som stolens baksida.

Smärre sprickor på huvudstödets baksida, fanerskador, ytslitage

228907

2014-02-17