Fotografier från västra USA 1904

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FOTOGRAFIER, 72 skioptikonbilder samt 72 pappersbilder från en resa från S.t Louis till Colorado, New Mexico och Utah sommaren 1904, bl.a. puebloindianer, skioptikonbilderna ca 8x8 cm, pappersbilderna ca 7x10-10x13 cm
PROVENIENS: skolinspektören Carl Lidman med ansvar för svenska skoland utställningsmonter under världsutställningen i S:t Louis 1904 reste under sommar o höst, bl.a. Coloradoflodens canyon, Grand canyon, Acoma, Pueblo, Minneha Falls, Santa Monica beach, Flagstaff

7 glasplåtar med sprickor och skador

229221

2014-03-14