Taburett av Erik Öhrmark
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, signerad EÖM (Erik Öhrmark, mästare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren, bemålad och förgylld dekor, raka avsmalnade ben med kannelyrer
Proveniens: Operasångaren Henning Hugo Malm (1872-1937), enligt uppgift inköpt vid utgallring från Stockholms slott
Slitage, färgbortfall
229872
2014-02-17