Taburett av Erik Öhrmark

Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark
Taburett av Erik Öhrmark

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, signerad EÖM (Erik Öhrmark, mästare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren, bemålad och förgylld dekor, raka avsmalnade ben med kannelyrer
Proveniens: Operasångaren Henning Hugo Malm (1872-1937), enligt uppgift inköpt vid utgallring från Stockholms slott

Slitage, färgbortfall

229872

2014-02-17