Psalmbok i vackert band

Psalmbok i vackert band
Psalmbok i vackert band

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BAND - PSALMBOK. Evangelisk-kristelig psalmebog, till brug ved kirke- og huus-andagt. Köpenhamn (Carl. Frid. Schubart) 1803.
8:o. Samtida blindpressat svart skinnband med guldornerad rygg och guldsnitt, i svart pappkassett.

Proveniens: Museidirektör Otto Andrups samling, Gustaf Bernström (1877-1966), en av 1900-talets främsta boksamlare.

229887

2014-04-14