Psalmbok i vackert band
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BAND - PSALMBOK. Evangelisk-kristelig psalmebog, till brug ved kirke- og huus-andagt. Köpenhamn (Carl. Frid. Schubart) 1803.
8:o. Samtida blindpressat svart skinnband med guldornerad rygg och guldsnitt, i svart pappkassett.
Proveniens: Museidirektör Otto Andrups samling, Gustaf Bernström (1877-1966), en av 1900-talets främsta boksamlare.
229887
2014-04-14