J Nash akvarell "Midsommer"

J Nash akvarell
J Nash akvarell
J Nash akvarell
J Nash akvarell

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

NASH, Jörgen (Danmark, född 1920): "Midsommer", signerad NASH, akvarell, stämplad a tergo Jörgen Nash Drakabygget Örkelljunga Sverige, 28x40 cm

Historik: Under åren 1963-66 hade konstnären Carl Magnus ateljé i nordvästra Skåne, i Drakabygget. Det var ett svensk-danskt konstcentrum som grundades 1960 av COBRA-medlemmen Asger Jorn och hans bror Jörgen Nash. Drakabygget blev en samlingsplats för konstnärer från hela världen som kom för att arbeta, inspireras och leva i enlighet med 1960-talets ideal. Genom åren har flera hundra konstnärer vistats kortare eller längre perioder på Drakabygget.

230302

2014-02-19