Olja porträtt av Anders Abraham Grafström

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

OIDENTIDIERAD KONSTNÄR (1800-talets början): Porträtt av Anders Abraham Grafström, olja på duk, 57x52 cm
HISTORIK: Grafström (Sundsvall 1790 - Umeå 1870) var präst, historiker, riksdagsman och skald, ledamot av Svenska Akademien 1839-1870 samt även Musikaliska- och Lantbruksakademien
PROVENIENS: I arv i samma familj efter biskopen och psalmdiktaren Frans Michael Franzén (1772-1847). Grafström var gift två gånger, båda gångerna med döttrar till Franzén

Krackelerad, smärre färgbortfall, retsucher

230585

2014-02-21