Victor Adam oljemålning

Victor Adam oljemålning
Victor Adam oljemålning
Victor Adam oljemålning
Victor Adam oljemålning
Victor Adam oljemålning
Victor Adam oljemålning

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ADAM, Victor Charles Eduard (1868-1938): Fartygsporträtt av lastångaren "Sundbri", Landskrona, signerad och daterad V Adam 1928, olja på duk, 60x92 cm
Historik om fartyget:
Byggd 1899 i Bergen av Bergens Mek Verksted för Adolph Halvorsen,
senare A/S D/S Europa (A Halvorsen), Bergen.
EUROPA. 1041 bruttoregisterton. Dim: längd 68.67 m - bredd 9.81 m. 1928: såld till Rederi AB Sundbri (Ture P Jönsson), Landskrona.
SUNDBRI. 1934: såld till Michail A Karageorgis, Piraeus.
ROULA. 1940, aug 1: granatbeskjuten och sänkt av italienska ubåten Goffredo Mameli på position N 34 06 - O 026 30 på resa Istanbul-Port Said med timmer, tändstickor och tobak.

Skador, färgbortfall

230637

2014-03-23