Robert Thegerström olja

Robert Thegerström olja
Robert Thegerström olja

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 500 SEK

THEGERSTRÖM, Robert (1857-1919): "Studiehuvud (Minna Poppius) till "Dansen i Dramatenteatern, no 544", osignerad , olja på duk, 57x45 cm, Modellen är konstnärinnan Minna Poppius (1883-1984) sedemera gift med flygbaronen Carl Cederström (1867-1918). Intygad a tergo av Elin Thegerström, oramad
PROVENIENS: Konstnärens familj

Veck, hål efter häftstift

230829

2014-02-24