Robert Thegerström olja
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THEGERSTRÖM, Robert (1857-1919): "Studiehuvud (Minna Poppius) till "Dansen i Dramatenteatern, no 544", osignerad , olja på duk, 57x45 cm, Modellen är konstnärinnan Minna Poppius (1883-1984) sedemera gift med flygbaronen Carl Cederström (1867-1918). Intygad a tergo av Elin Thegerström, oramad
PROVENIENS: Konstnärens familj
Veck, hål efter häftstift
230829
2014-02-24