First complete edition in the original Icelandic

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STURLUSSON, SNORRE. (2). Heims kringla eller Snorre Sturlussons nordländske konunga sagor. Illustravit J. Peringskiöld. I-II. Stockholm (Literis Wankiwianis) 1697 - (1700).

Folio. (24), (1)-830, (2 blanka), (2), (1)-486, (128) s. Titelblad till del I m. graverad vignett (lagat i övre yttre hörn).
Del I nött brunt senare (sent 1700- tidigt 1800-tal) skinnband, senare inre doublurer. för o. eftersättsblad, rygg med sex upphöjda bind, något skadad i övre och nedre kant, röda snitt, del II samtida brunt skinnband, något nött, lagat i främre fals, rygg med sex upphöjda bind, senare (sent 1700- tidigt 1800-tal) titeletiketter, stänksnitt. Titelblad till del II lagat efter bortklippt namnteckning. Delvis något bruntonad, enstaka brunfläckar, några blad lätt fuktfläckade i främst marginalerna. Namnteckning på titelbladet i d. I C. Folcker, tillskrift "Kiöpt på auction åhr 1742 af E. Westerström, på sista blanka bladet i d. I tillskrift av Å. Folcker daterad 1735. Del II m. namnteckning på främre pärmens insida av G. H. B. Svensson. 2 vol.

Collijn 368 för del I.
För Heimskringla d. I se Printing and the mind of man, 168.

232234

2014-03-09