Tesaurus sällsynta arbete om göterna

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 500 SEK

TESAURUS, EMANUEL. Utdrag af grefvens och riddarens Emanuelis Tesauri Historia om göthernas och longobardernas regemente uti Italien jemförd mot andre auctorer. Övers. Stockholm (J. Röding). (P. Momma) 1747.

Folio. (3), 4-56 s. 3 kopparstuckna frontispiser (av 4), 3 kopparstuckna titelblad (monterade på tryckta titlar till del I-III), 2 utvikbara kopparstuckna kartor (smårevor i vikningen, liten lagning), 55 kopparstuckna porträtt (av 57, 2 saknas, samtliga på helt papper, 3 m. små bläckfläckar, delvis ngt brunfläckade).
Samtida brunt hfrbd, delvis nött, sprickor i övre delen av falsarna, något blekt rikt guldornerad rygg, liten skada i övre kant. Titelbladet med en utraderad och en överstruken namnteckning, bläckfläckar, lagning i inre marginal. Delvis något fläckad. Exlibris bl.a. Victor von Stedingk.

Enligt tillskrift av von Stedingk på främre pärmens insida är den överstrukna namnteckningen av Elof Sigurd (1771-1835), svensk diplomat.
Den graverade frontispisen till huvudtiteln saknas som vanligt. Porträtten graverades i Uppsala på 1680-talet av Truls Arwidsson. Boken trycktes för stickens skull, av vilka ett mindre antal hade anträffats. 31 ex. skall ha bildats, varav dock endast 16 med fullt antal stick (66), övriga ett mindre. Se. bl.a. Klemming: Ur en antecknares samlingar (1868-73) s. 4 f.

232235

2014-03-09