Toilettespegel rokoko

Toilettespegel rokoko
Toilettespegel rokoko
Toilettespegel rokoko
Toilettespegel rokoko

Klubbat för:

14 000 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

TOILETTESPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, av Niclas Sundström, (mästare i Stockholm 1754-81), stämplad NS under krona,
Påskrift a tergo Från Ulriksdals slott Inköpt på auktion efter Blom Karl XV: livtjänare och skaffare, dekor i papier maché, förgylld, silverfolierat glas, 46x35 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför snarlik toilettspegel sidan 219

Zustandsbeschreibung

Smärre skador, lagning, senare bakstycke

232539

2014-03-04