Kakelugnsplattor formgivna av Jean Eric Rehn
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAKELUGNSPLATTOR, 2 st., Sverige 1700-talets andra hälft, med målad dekor i blått av parasol och vegetation formgiven av Jean Eric Rehn (1717-1793), 32x22/23 cm
PROVENIENS: Fogelviks slott, Tryserums socken, Kalmar län
LITTERATUR: Anna Greta Wahlberg: Jean Eric Rehn, Lund 1983, jämför avbildad kakelugn sidan 140
Nagg
232676
2014-03-03