Kakelugnsplattor formgivna av Jean Eric Rehn

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KAKELUGNSPLATTOR, 2 st., Sverige 1700-talets andra hälft, med målad dekor i blått av parasol och vegetation formgiven av Jean Eric Rehn (1717-1793), 32x22/23 cm
PROVENIENS: Fogelviks slott, Tryserums socken, Kalmar län
LITTERATUR: Anna Greta Wahlberg: Jean Eric Rehn, Lund 1983, jämför avbildad kakelugn sidan 140

Nagg

232676

2014-03-03