Sigvard Bernadotte Domnerus

Sigvard Bernadotte Domnerus
Sigvard Bernadotte Domnerus
Sigvard Bernadotte Domnerus
Sigvard Bernadotte Domnerus

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BERNADOTTE, Sigvard (1907-2002): "Isberg", blandteknik på papper, signerad och daterad Sigvard -95(?), bär dedikation a tergo "Till Arne Domnérus med tack och tillgivenhet och som minne av Sigvard. Varmt tillgiven Marianne Bernadotte Febr 2002", 32x25,5 cm
PROVENIENS: Leif Domnérus. Arne Domnérus engagerades stundom som solist vid begravningar och minneshögtider för bemärkta svenskar. Bland dessa kan nämnas Astrid Lindgren, Greta Garbo och Olof Palme. Vid Sigvard Bernadottes (1907-2002) bortgång var Arne Domnérus solist och erhöll som tack ett konstverk signerat Sigvard och med dedikation av Marianne Bernadotte.
Text: Leif Domnérus

234119

2014-03-22