Sopransax Domnerus

Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus
Sopransax Domnerus

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SOPRANSAXOFON, Tjeckoslovakien, "Lignatone Amati Classic Deluxe Kraslice", i originalfodral
PROVENIENS: Leif Domnérus. Arne Domnérus var under större delen av sin mer än 60-åriga karriär även orkesterledare. I hans orkester ingick ständigt en elit av svenska jazzmusiker. Från 1961 fram till sin för tidiga död i en bilolycka 1968 ingick Jan Johansson i Domnérus ensemble. I orkestern ingick även den från Tjeckoslovakien bördige Georg Riedel (Riedel kom som 4-åring med sina föräldrar från det krigsdrabbade forna Tjeckoslovakien). I första hälften av 1960-talet gjorde Arne Domnérus orkester en turné i Tjeckoslovakien. Betalning för konserterna utgjordes av inhemsk valuta som ej kunde växlas eller föras ut ur landet. Detta innebar bland annat att orkestermedlemmarna formligen tävlade om av bjuda sina kollegor på extravaganta måltider. För Jan Johanssons del innebar det också att han köpte en tjeckoslovakisk sopransaxofon. Väl hemma i Sverige visade det sig att den klurige pianisten hade bestämt sig för att intressera orkesterledaren Domnérus för att börja spela även sopransaxofon. Dompan övade och övade på den gåva han fått av sin pianist. Efter ett tag insåg han dock att det fick räcka med att spela altsaxofon, speciellt som han redan sedan länge även hanterade klarinetten med den äran. Sopransaxofonen överlät han med varm han till sonen Leif. Någon karriär som sopransaxofonist blev dock aldrig aktuell för Leif Domnérus...
Text: Leif Domnérus

234132

2014-03-22