Spegel sengustaviansk

Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SPEGEL, sengustaviansk, spår av etikett a tergo, möjligen Carl Fredrik Beurling (spegelmakare och bildhuggare i Norrköping f.1755-d.1837), dekor i gjutet pastellage av hermer och sfinxer, palmetter, förgylld med polerat guld och slagmetall, höjd 119x53 cm

Senare glas, dekorskador och lagningar, skada på övre baksidan

234417

2014-03-13