Spegel sengustaviansk
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, spår av etikett a tergo, möjligen Carl Fredrik Beurling (spegelmakare och bildhuggare i Norrköping f.1755-d.1837), dekor i gjutet pastellage av hermer och sfinxer, palmetter, förgylld med polerat guld och slagmetall, höjd 119x53 cm
Senare glas, dekorskador och lagningar, skada på övre baksidan
234417
2014-03-13