Stridsklubba från Papua/Nya Guinea
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STRIDSKLUBBA, Papua, troligen Bena bena eller Ramu-området, trä med cirkulärt stenhuvud monterat med flätverk, längd 109 cm, stenskivans diameter 12 cm: Proveniens: Inköpt från Max Willborg under 1970-talet
Spricka
235316
2014-03-15