Stridsklubba från Papua/Nya Guinea

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STRIDSKLUBBA, Papua, troligen Bena bena eller Ramu-området, trä med cirkulärt stenhuvud monterat med flätverk, längd 109 cm, stenskivans diameter 12 cm: Proveniens: Inköpt från Max Willborg under 1970-talet

Spricka

235316

2014-03-15