Stridsklubba
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STRIDSKLUBBA, Nya Hebriderna, skuret trä med handgrepp i flätat människohår, längd 118cm, jmf ett näst intill identiskt exemplar i Oldmans katalog no 28 den 20 juli 1905, objekt nr 20, Proveniens: inköpt från Max Willborg under 1970-talet
Obetydliga skador
235371
2014-03-15