Stridsklubba

Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STRIDSKLUBBA, Nya Hebriderna, skuret trä med handgrepp i flätat människohår, längd 118cm, jmf ett näst intill identiskt exemplar i Oldmans katalog no 28 den 20 juli 1905, objekt nr 20, Proveniens: inköpt från Max Willborg under 1970-talet

Obetydliga skador

235371

2014-03-15