Afrikanskt bödelssvärd
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖDELSSVÄRD, Ngombe, Mongo-folket, Kongo, graverat stål, träskaft virat med metalltråd och beslagen med mässingsspik, längd 65cm, Proveneiens: inköpt från Max Willborg 1975
Slitage, småskador
235397
2014-03-15