Ekroth kåkar och gårdar

Ekroth kåkar och gårdar
Ekroth kåkar och gårdar
Ekroth kåkar och gårdar
Ekroth kåkar och gårdar
Ekroth kåkar och gårdar
Ekroth kåkar och gårdar

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BOK, E Ekroth, Kåkar och gårdar inom Stockholms hank och stör. Med orienterande text av John Coldén. Stockholm 1918.

4:o. Graverat titelblad, 100 signerade etsningar (alla).
Brunt hfrbd, ngt nött, på främre pärmens mittfält Stockholms vapen i guldtryck, rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, helt guldsnitt. Tryckt i 100 nr. ex., detta nr 27.

Blekt rygg

236970

2014-03-27