Bok med etsning av Axel Fridell

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MED SIGNERAD ETSNING AV FRIDELL. Vår konung och hans gärning. Minnesskrift med anledning av konung Gustaf V:s 25-åriga regering och hans 75-årsdag. 1933.

Folio. Främre omslag. Med 1 signerad originaletsning (kungens porträtt) Axel Fridell, 1 signerad originaletsning (Stockholms slott) Harald Sallberg, planscher.
Rött skinnband med guldpressad pärmbordure inom guldpressad ram, ngt nött, på främre pärmen konungens guldpressade monogram under kunglig krona, breda inre denteller, kantförgyllning, rikt guldornerad ngt blekt rygg, helt guldsnitt. (Norstedts). Ngt nött skinnskodd fodrad marmorerad pappbanddkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 250 nr. exemplar.

Vignetter och anfanger tecknade av Akke Kumlien, vilken tillsammans med Viktor Åström även komponerat bandet.

237401

2014-03-29