Sockerskål silver
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOCKERSKÅL, liv med godronner, kant med dekor av musselskägg, hänklar och fötter med form av bladverk, lockknopp i form av blomma, lock stämplat Gustaf Möllenborg, Stockholm 1847, total höjd ca 28 cm, total vikt ca 700 g
Mindre lagningar, foten lös i montering, bristningar, ock med bucklor och bristning/bortfall jämte kant, fot med otydliga stämplar/omstämplad
237806
2014-03-30