Victor Forssell oljemålning

Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FORSSELL, Victor (1846-1931): Vintermotiv Ladugårdslandet, signerad och daterad V. Forsell 1881, olja på pannå, 18,5x31 cm
UTSTÄLLD: Sveriges Allmäna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950, katalognummer 12.
LITTERATUR: Victor Forssel, Viggo Loos, SAK, Stockholm 1951, avbildad sidan 74 samt omnämnd i katalogen siadan 231

238524

2014-04-03