Baljfåtöljer 1 par sengustavianska

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, 1 par, sengustavianska lindomearbeten, massiv mahogny, svarvade, profilerade framben, sabelformade bakben
LITTERATUR: Denise Ledoux-Lebard: Les ébénistes du XIXe siècle, Paris1984, jämför fransk förlaga utförd av bröderna Jacob i Paris, sidan 304
Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, jämför stolsmodeller med svarvade framben sidan 172 och 186

Lagningar, smärre skador

238558

2014-04-03