Vitrinskåp parisarbete i Chinese Taste
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
VITRINSKÅP, parisarbete i Chinese Taste, 1800-talets slut, tillskrivet Gabriel Viardot (ebenist i Paris, 1830-1906), mahognybetsat lövträd, träskuren dekor, inläggningar av pärlemo, asymmetrisk uppbyggnad av hyllor och vitriner, med dekor delvis i brons av kinesiska drakar och maskaroner, en låda med dold låsspärr, fasettslipade glas, höjd 187, 81x46 cm
Skador, lagningar
238559
2014-04-03