Karl XII:s stora kyrkobibel från 1703

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BIBEL - BAND. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. (H. Keyser) 1703, 1702 (ej genomgången).
Samtida skinnband med kungens monogram på pämen, spännen av metall,
Bla. saknas graverade porträtten och flera planscher, flera textförluster mm.

Skador, vissa textförluster, lagningar. Bandet nött, spännen delvis lösa och slejfar skadade.

239450

2014-04-15