Carl Gustaf Fyrwald gustaviansk spegel
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF (Carl Gustaf Fyrwald, spegelfabrikör i Stockholm 1776 -1825/32), märkt med Stockholms Hallstämpel 1757 samt märkt med kors, genombruten skuren dekor av festonger och fleuroner, höjd 74 cm
Proveniens: Gallerist Alf Holm, Malmö
Senare glas och bakstycke, delvis senare förgyllning, maskstungen
240937
2014-04-30