Stolar 1 par Johan Erik Höglander
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), signerade IEH, Stockholms stolmakarämbetes sigill, bemålade och skulpterade, fyrkantiga ben med kannelyrer
PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm
Smärre lagningar, slitage
240990
2014-04-16