Stolar 1 par Johan Erik Höglander

Klubbat för:

10 500 SEK

8 000 SEK

STOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), signerade IEH, Stockholms stolmakarämbetes sigill, bemålade och skulpterade, fyrkantiga ben med kannelyrer
PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm

Smärre lagningar, slitage

240990

2014-04-16