Bärtallrikar och assietter Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄRTALLRIKAR, 3+1 st, ASSIETTER, 3+1+1 st, porslin, Kina, 1700-tal, em bärtallrik med konturerat brätte, dekor i famille rose med motiv av blommor, diameter 16 cm
SKÅL, porslin, kinesisk stil medföljer, oktagon form med delvis förgylld dekor
Sprickor, nagg
241260
2014-04-15